WARSZAWSKI RAPORT - sprawozdania opisowe z realizowanych budów (dział budowy), co się aktualnie w Warszawie projektuje (dział projekty), co się dzieje na warszawskim rynku nieruchomości (dział nieruchomości).

Warszawa dn. 2002.11.08

Projekty
Kilka informacji na temat budynku Hochtief Tower. Zmiany architektoniczne, którym była poddana poprzednia wersja projektu (niestety nadal nie ujawnionego publicznie przez inwestora) dotyczyły m.in. usunięcia dwóch kondygnacji podziemnych, czyli ostatecznie w budynku będzie dwie kondygnacje podziemne (wcześniej było projektowane cztery kondygnacje wynika to zapewne ze zmiany przeznaczenia budynku niższego z funkcji biurowej na wielopoziomowy parking) wysokość części nadziemnej nie uległa zmianie. Budynek zostanie również "odrobinę" powiększony od poziomu terenu do 20 kondygnacji (jedna ze ścian zewnętrznych została trochę przesunięta), ale wysokość i pozostałe dane będą bez zmian. Projekt architektoniczny został już zakończony teraz trwają prace nad projektami branżowymi przetargowymi (pozwolenie na budowę już jest). Przewidywane zakończenie prac projektowych to koniec roku. Więc są szanse, że wczesną wiosną przyszłego roku rozpocznie się właściwa budowa biurowca.
Trwają bardzo wytężone prace nad nowym projektem centrum Blue City (dawny Reform Center) prace projektowe muszą być zakończone do końca roku takie było jedno z wymagań inwestora stawiane projektantom tak więc wiosną należy się spodziewać rozpoczęcia prac budowlanych wykończeniowych.
Budowy
Budowa hotelu Gromada Dom Chłopa dobiega końca już można zobaczyć jak będą wyglądały elewacje budynku. Elewacje są zbliżone kolorystycznie i formatem płyt elewacyjnych do starej części hotelu (mi przypominają elewacje budynku Centrum Królewska).
Nieruchomości
Rodamco Europe odkupi od GTC S.A. 50% udziałów w Galerii Mokotów. Transakcja zostanie zawarta w drugim kwartale 2003r. Tą transakcją Rodamco rozpoczął współpracę z GTC, która ma być kontynuowana przy przyszłych projektach realizowanych przez GTC. Rodamco jest już zaangażowane w jeden projekt w Warszwie, będzie uczestniczył w zarządzaniu kompleksem handlowym "Złote Tarasy".
Firma PricewaterhouseCoopers przeniosła się do nowowybudowanego budynku IBC i opuściła swoją poprzednią siedzibę w budynku Prima Court. Budynek był w całości wynajęty przez tą firmę konsultingową. Teraz w budynku mają się rozpocząć prace modernizacyjne aby podnieść standard i dostosować go do wyższych wymagań przyszłych najemców.
Ciekawostki
Z braku renderów budynku Hochtief Tower pozwoliłem sobie na wykonanie przybliżonej wersji budynku ; ) HT miejmy nadzieję, że będzie miał przynajmniej odrobinę lepszy wygląd.

Warszawa dn. 2002.10.25

Projekty
Byłem na terenie, na którym ma stanąć Hotel Hilton niestety zapowiedzi, że budowa ruszy w październiku się nie sprawdziły i w miejscu przyszłego hotelu nadal jest parking. Ochrona nic nie słyszała na temat ewentualnego zakończenia działalności parkingu, tak więc budowa jeżeli ruszy to najwcześniej dopiero w przyszłym roku (jeżeli w ogóle ta inwestycja powstanie bo eksperci od nieruchomości mają dużo wątpliwości co do potrzeby powstania kolejnego ekskluzywnego hotelu i to dodatkowo w takim miejscu).

W Warszawskim ratuszu trwają intensywne prace nad zorganizowaniem przetargu na zabudowę Trasy Łazienkowskiej planowane ogłoszenie przetargu nastąpi wczesną wiosną (jeśli planów nie pokrzyżują wybory). Plan przewiduje zabudowanie odcinka trasy od ul. Marszałkowskiej do pl. Na Rozdrożu na uzyskanych dzięki temu terenach miałyby powstać budynki mieszkalno apartamentowe m.in. dla unijnych pracowników. W tej chwili trwają konsultacje prawne nad możliwościami prawnymi sprzedaży terenów na trasą bez sprzedaży samej trasy.
Budowy
Na budynku IBC trwają końcowe prace elewacyjne i już rozpoczęły się prace aranżacji wnętrz dla pierwszych najemców budynku czyli m.in. firmy konsultingowej PriceWaterhouseCoopers.
Na budynku Liberty Corner trwa montaż konstrukcji dachu ostatniej kondygnacji oraz rozpoczeły się prace elewacyjne.
Konstrukcja apartamentowca na Łuckiej osiągneła wysokość 12-13 kondygnacji nadziemnej.

W tym tygodniu oficjalnie władze Woli (dziwny zbieg okoliczności przed wyborami) otworzył nowy basen "Orka" usytuowany przy ul. Grzybowskiej. Basen został wybudowany za pieniądze inwestora prywatnego (SKANSKA) w zamian za wybudowanie podziemnego parkingu pod basenem dla Hotelu Westin.
Zdjęcie Hotelu Westin z przed kilkunastu dni:
Wzdłuż Al. Jerozolimskich w przeciągu kilku tygodni ruszyły trzy inwestycje. Pierwszą jest kolejny etap rozbudowy kompleksu biurowego Kopernik Office Building. Drugią inwestycją jest rozpoczęcie budowy budynku Philips House (niestety nie wiem czy w/g projektu zamieszczonego na stronie). Wykonawcą jest firma Warbud S.A. Trzecią inwestycją jest budowa kompleksu biurowo - handlowo - usługowego Daimler Chrystler.
Oczywiście oprócz tych robót w alejach trwają prace przy budowie nowego węzła Ronda Zesłańców Syberyjskich, tunelu pod alejami łączącego centrum handlowe Blue City (dawniej Reform Center) oraz wiaduktu na torami WKD.
Nieruchomości
Europolis Invest. austriacki fundusz inwestycyjny wykupił udziały firmy Waresco, właściciela budynku biurowego Sienna Center. stając się nowym właścicielem budynku. Oprócz powyższego budynku fundusz jest właścicielem dwóch innych budynków biurowych w Warszawie a mianowicie: Warsaw Towers i Saski Point. Więcej informacji w Rzeczpospolitej z dn.2002.10.21 (dodatek nieruchomości budownictwo)
Ciekawostki
-

Warszawa dn. 2002.10.15

Projekty
W poniedziałkowej Rzeczpospolitej (02.10.14) ukazał się artykuł przedstawiający projekt zagospodarowania obecnego obszaru stadionu X lecia czyli obecnie Jarmarku Europa projekt powstał na zlecenie dzierżawcy terenu spółki Damis. Teren ten obecnie należy do skarbu państwa i choć miasto złożyło wniosek o przejęcie działki to na razie są to prośby bezskuteczne. Tak więc może koncepcja Damisu zostanie zrealizowana choć z drugiej strony może zdażyć się taka sytuacja, że inwestor w zamian za obietnice inwestycji dostanie dzierżawę na X lat a budowy nie zrealizuje! Ale może tak czarnego scenariusza nie będzie. Projekt przewiduje wykonanie w środku krytego boiska trawiastego z możliwością wykorzystania go na imprezy koncertowe itp. oprócz boiska obiekt ma mieć halę treningową, basen, korty, boiska piłkarske no i oczywiście piętrowe hale targowe po 80 tys. m2 każda kondygnacjaz (całość obiektu ma mieć 7 kondygnacji). Średnica obiektu 386m a powierzchnia użytkowa 456 tys. m2. Koszt budowy to ok. 1mld zł.

Trwają próby uzgodnienia z konserwatorem zabytków przebudowy dawnego gmachu Biblioteki UW na cele wykładowo dydaktyczne. Problemem jest nietypowy strop pomiędzy kondygnacjami (podobno są tylko trzy tego typu konstrukcje na świecie). Uniwersytet chciałby bez zmian elewacyjnych przerobić wnętrze budynku dostosowując je do potrzeb sal wykładowych. Natomiast Konserwator chciałby zachować w budynku specjalny rodzaj stropu.
Przedstawiam jeszcze kilka zdjęć nowej wersji budynku Atrium South.

Budowy
W ostatni piątek (02.10.11) odbyła się uroczystość (z najważniejszymi oficjelami państwa i rządu m.in. Prezydentem RP i in.) wmurowania kamienia węgielnego pod nowy budynek biurowy budowany dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) a usytuowany na terenie przylegającym do KS Spójnia czyli u zbiegu ulic Krasińskiego i Gwiaździstej.

Budynek hotelu IC osiągnął już wysokość 26-27 kondygnacji i ma wysokość 2/3 - 3/4 wysokości budynku WFC. Na budynku w części tej "ściętej ściany" trwa już montaż elewacji, koloru szaro - zielonego.
W budynku Hotel Westin trwają prace montażu elewacji już jest również wykonana cała konstrukcja najwyższej części budynku czyli "szklanej tuby" jeszcze trzeba ją obłożyć szkłem.
Na budynku Saski Crescent trwają już prace konstrukcyjne na ostatniej kondygnacji, w listopadzie planowane jest zawieszenie wiechy na budynku, a w lutym otwarcie budynku.
Nieruchomości
W poprzednim tygodniu nastąpiło oficjalne otwarcie nowej powiększonej Galerii Mokotów.
Ciekawostki
-

Warszawa dn. 2002.09.27
Projekty
W następnym roku ruszy rozbudowa ul. Górczewskiej od ul. Klemensiewicza do ul. Powst. Śląskich. Miasto ma wykupić grunt natomiast budowę mają współfinansować miejscowe supermarkety.
W prasie ukazała się informacja, że miasto odkupi od państwa teren na którym stoi niedokończona budowa Muzeum Powstania Warszawskiego i samodzielnie dokończy budowę. Budynek powstaje na fragmentach ruin Banku Polskiego. Zdjęcia z niedokończonej budowy muzeum:

A tak wygląda projekt:

Mam też przykrą informację dla miłośników wieżowców Skanska zrezygnowała z budowy budynku wysokiego przy rondzie ONZ Atrium South ("Szklanego Pocisku") na rzecz 12-13 kondygnacyjnego budynku poniżej prawdopodobna wersja projektu.

A tak wygląda "Szklany Pocisk" czyli stara wersja projektu:

Budowy
Budynek Róg Wolności osiągnął już wysokość 7 kondygnacji (na 8).
Na budynkuIBC również trwają prace wykończeniowe.
Budynek Marszałkowska 76 podobnie trwają prace wykończeniowe zewnętrzne oraz wewnętrzne instalacyjne.

Nieruchomości
-
Ciekawostki
-
Starsze informacje WARSZAWSKIEGO RAPORTU wejdź tu