Wieża Jedności

 

Dane Budynku

lp.

Uwagi
Projekt
1
Architektura
Andrzej Fogtt współpraca Sebastian Kucharuk urbanistyka prof. Włodzimierz Bronic- Czerechowski, współpraca Zuzanna Fogtt, Krzysztof Rozum
-
2
Konstrukcja
prof. Adam Zbigniew Pawłowski
-
3
Inst. Sanitarne

dyr. Tomasz Łosek - RP+K Projekt

konsultant do spraw rzeki: doc. Janusz Wierzbicki - wydział IŚ PW

-
4
Inst. Elektryczne
dyr. Tomasz Łosek - RP+K Projekt
-
Dane ogólne
5
Pow. całkowita
255 000 m2
-
6
Pow. użytkowa
214 000m2
-
7
Kubatura
1 510 000 m3
-
8
Wysokość strukturalna
300,0m
-
9
Wysokość całkowita
300,0m
-
10
Ilość kond. nadziemnych
52
(w tym kond. 0 / 1 / 2 - 20 / 10 /20 m)
11
Ilość kond. podziemnych
1
-
12
Rok wybudowania
brak danych
Małe szanse na realizacje
13
Typ budynku
Budynek biurowo - kongresowy
-
14
Adres
Port Praski (alternatywa Port Czerniakowski)
-
15
Inwestor
Wieża Jedności S. A.
-
16
Nazwa Budynku
Wieża Jedności
-

 

Opis
Projekt budynku - pomnika o wysokości 300m, o bardzo kontrowersyjnym wyglądzie. Kształt budynku są to dwie dłonie w geście uścisku. Rownież propozycja usytuowania budynku jest dość kontrowersyjna bo dokładnie w Porcie Praskim (jest to jedna z dwóch propozycji druga to Port Czerniakowski). Usytuowanie takiego budynku nad brzegiem Wisły po praskiej stronie stanowiłoby naprawdę bardzo widoczny element w architekturze nadwiślańskiej. Natomiast szanse na wybudowanie tego obiektu są bardzo minimalne. Nietypowe jest też podejście do projektu bo najpierw zrobiono projekt (co prawda tylko koncepcję) nie mając inwestora ani prawa własności do gruntu itp. a teraz szuka się inwestora. Tak samo usytuowanie budyknu na właśnie remontowanym mostku trasy Wybrzeża Szczecińskiego jest mało realna bo ma ona w tej chwili status drogi krajowej. Są plany (ale bardzo odległe) aby podobnie jak w przypadku Lewej strony otworzyć miasto na Wisłę czyli usunąć lub schować w tunel tą trasę. To wszystko powoduje, że szanse na realizację są bardzo bardzo małe.
Poniżej opis z Projektu Wieży Jednosci:
Wieża Jedności S.A.
Myśl o wieży powstała w 1989 roku. W 1992 Rozpcząłem pracę nad formą budowli. Uświadomiłem sobie, że pomoc i zrozumienie jednoczy ludzi. Wieża Jedności jest budynkiem - symbolem wspólnoty ludzkiej. W swym wyrazie stanowi bryłę szklaną, gdzie materia szkła wypełnia konstrukcję. Budowa jest "głosem" - zaopatrzona będzie w specjalnie skomponowany dźwięk. Jest światłem emanującym na zewnątrz i do wnętrza. Przewidywana lokalizacja w Warszawie, nad brzegiem Wisły (na zamknięciu osi wychodzącej od Grobu Nieznanego Żołnierza przez Plac Piłsudskiego w kierunku Portu Praskiego). Przewidywana wysokość wieży około 300 metrów.
Andrzej Fogtt
Twórca wizji Wieży Jedności w Warszawie
Wstępny projekt koncepcyjny.
Adres inwestycji: - Port Praski (alternatywa Port Czerniakowski) Warszawa
Inwestor: - Wieża Jedności S.A.
architektura: - Andrzej Fogtt, współpraca Sebastian Kucharuk
urbanistyka: - prof. Włodzimierz Bronic- Czerechowski, współpraca Zuzanna Fogtt, Krzysztof Rozum,
Konstrukcja: - prof. Adam Zbigniew Pawłowski
Instalacje: - dyr. Tomasz Łosek - RP+K Projekt
konsultant do spraw rzeki: doc. Janusz Wierzbicki - wydział IŚ PW
opracowanie finansowe inwestycji: dyr. Jacek Zieliński - Gleeds
Marzec 2000
Wieża Jedności w Warszawie
Zaprojektowana wizja wzniesienia w Warszawie Wieży Jedności - budynku symbolu skłania do krótkiego omówienia sytuacji Warszawy - stolicy Polski, miejsca proponowanej inwestycji.
Rzeka Wisła ma niewątpliwą wartość więziotwórczą, jednak niedocenianą w przeciwieństwie do roli rzek w wielu europejskich aglomeracjach np.: w Budapeszcie, Pradze, Londynie, Paryżu, a nawet w rodzimym Krakowie.
Warszawa prawo i lewobrzeżna, nie jest miastem scalonym. Konsekwencje braku łączności znajdują odbicie w architekturze, infrastrukturze kulturalnej i przemysłowej, a w związku z tym także w szeroko rozumianej ofercie rozwojowej dla ludności po obu stronach Wisły. Są one o wiele skromniejsze dla Warszawy - Pragi i ciążącej do niej całej "linii otwockiej".
Z badań etnograficznych wynika, że linia Wisły tworzy jednocześnie linię różnicującą wiele zjawisk cywilizacyjno - kulturowych, zarówno historycznie, jak i współcześnie. Jest linią podziału pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią. Wieloaspektowa wizja rozwoju miasta przedwojennego, prezydenta Starzyńskiego, czy pomysły związane z zagospodarowaniem całej Wisły, nie rozwiązały sprawy rozłamu urbanistycznego stolicy. Nie związały także dwóch części miasta budowane coraz liczniejsze mosty.
W odbiorze społecznym rozłam ten nie ma tylko wymiaru technicznego i międzyludzkiej komunikacji mieszkańców stolicy, skutkuje natomiast wyraźnym poczuciem upośledzenia kulturowego - ograniczonych możliwości uczestnictwa w kulturze (tylko 2 teatry, 1 kino na 469800 mieszkańców w tej "zawiślańskiej Warszawie"
Sytuacja historyczna transformacji ustrojowej, wzmożonego rozwoju ekonomicznego, stwarza szansę nie tylko dla scalenia obu stron Warszawy, ale i dla nowej roli Warszawy w procesie integracji europejskiej. Czy i co może nasza stolica zaoferować? Centralne położenie miasta w Europie, jego pomostowość między Zachodem i Wchodem, interesujące zabytki przeszłości, ogromny potencjał młodej inteligencji (z wyższych uczelni Warszawy), lokalizację władz administracji państwowej, możliwości inwestycyjne (budowlane, komunikacyjne, kulturalno - naukowe). Czego nasza stolica nie posiada, aby odegrać rolę na miarę aspiracji społeczeństwa polskiego - choć przecież organizuje Festiwale Chopinowskie, Biennale Plakatu, Warszawską Jesień i ściąga indywidualnych artystów? Zaniżanie naszych aspiracji wynika z niskiego standardu miejsc, w których można byłoby organizować spotkania międzynarodowe, dla których nie wystarcza już Sala Kongresowa, Stadion 10 -lecia, Torwar, itp. Utrudniony jest także przekaz telekomunikacyjny (brak wieży telekomunikacyjnej), Warszawa nie jest też nazywana miastem targów, wystaw i konferencji o charakterze międzynarodowym, nie skupia zbyt licznych instytucji międzynarodowych, a przecież może stać się centrum ekonomiczno - kulturalnym Europy Wschodniej lub pozostać w dotychczasowej roli bycia pograniczem Europy Zachodniej.
Wieża Jedności może nie tylko zmienić charakter miasta, ale może postawić kraj na mapie świata tak jak to się stało w przypadku wieży Eiffla w Paryżu lub opery w Sidney.
W założeniach zespołu projektującego Wieża Jedności spełni zarówno funkcje scalające stolicę wokół Wisły, jak i stanie się znaczącym obiektem - symbolem Europy Środkowo - Wschodniej.
Wieża Jedności o wysokości ok. 300 m ma proponowane usytuowanie na terenie zalewowym rzeki Wisły, na zamknięciu osi wychodzącej od Grobu Nieznanego Żołnierza poprzez Plac Piłsudskiego, w kierunku Portu Praskiego. Obiekt poprzez swoją wysokość i niezwykły kształt, wykonany ze szkła (a w nocy odpowiednio rozświetlony) przeniesie widokowe walory - będzie więc punktem orientacyjnym miasta, topograficznie uzasadnionym.
Andrzej Fogtt

 

zobacz INSTALACJE TECHNICZNE w tym budynku

 

Ocena projektu
Jeśli chcesz możesz ocenić budynek w skali od 5 do -5. Chcesz się dowiedzeć o zasadach i ocenić wejdz w Głosowanie i Zasady Oceny
Kategoria
Suma punktów
Średnia punktacja
Ilość głosów
Architektura budynku
0
0
0
Wnętrza
-
-
-
Wkomponowanie w otoczenie
0
0
0
Funkcjonalność
0
0
0
Ocena ogólna
0
0
0
Zdjęcia
-
-
-

 

Zdjęcia

 

wieża jedności 1

Zdjęcie 1

 

wieża jedności 2

Zdjęcie 2

 

mapka

Zdjęcie 3

 

przekrój aa

Zdjęcie 4

 

przekrój bb

Zdjęcie 5

 

elewacja wschodnia

Zdjęcie 6

 

elewacja zachodnia

Zdjęcie 7

 

elewacja południowa

Zdjęcie 8

 

elewacja północna

Zdjęcie 9

A tak wygląda obecnie miejsce w, którym ewentualnie miałby stanąć budynek Wieży Jedności. Obecnie jest remontowany mostek nad portem Praskim.

 

Zdjęcie 10

 

Zdjęcie 11

 

Zdjęcie 12

 

Komentarze odwiedzających
Wieża Jedności wydaje mnie się bardzo nieudanym projektem. Mam nadzieję, że Warszawa doczeka sie "symbolu" miasta - swojego Eiffla, Big Bena, czy Empire State Building, który zastąpi PKiN, ale mam nadzieje na coś co bardziej reprezentującego charakter i Warszawy i Polski, i na wyższy poziom artystyczny - architektoniczny; ten projekt jest kiczowaty, obskurny i niezwykle niezgrabny.
Jeżeli chodzi o scalenie obubrzeżnych części Warszawy, miasto po prostu powinno dotrzeć do Wisły, tak jak jest w miastach wymieninych w Twoim artykule (Londyn, Budapeszt etc.). Symbole tych miast są związane z rzekami, ale najważniejsze jest to, że życie tych miast dociera i odbywa się na brzegach wody. Londynski Dockland jest doskonałym przykładem, jak można rehabilitować okropną dewastacje nadbrzeżną. Może coś się stanie nad Wislostradą, w Porcie Praskim i innych projektowanych "zbliżeniach" do Wisły...?
pozdrowienia
erwas (2002.07.05)
Projekt budynku o nazwie Wieża Jedności jest projektem wybitnym w skali światowej. Jest to projekt nowatorski. Taką opinię wyraziło i wyraża wielu wybitnych specjalistów z dziedziny finansów, architektury i sztuki, w tym między innymi: Mr. Williams jeden z czołowych architektów amerykańskich oraz hiszpański architekt dr Longoria, doktorant Uniwersytetu Harvard, wykładowca na Uniwersytecie Columbia w Nowym Yorku, jak również Doradca Unii Europejskiej do Spraw Urbanistyki. Władysław Hasior 05 04 1993r. powiedział "Projekt wybitny, będzie zdobić Warszawę". Profesor Zbigniew Religa, Janina Ochojska, Marek Edelman, Krystyna Janda, Adam Hanuszkiewicz, Krzysztof Kolberger, Paweł Rzepka Prezes TPSA, Bogdan Łazuka, Krzysztof Teodor Toeplitz, Mieczysław Wejman, Ryszard i Tadeusz Tomaszek; kilka tysięcy osób w tym Warszawiaków stwierdza wielkie znaczenie tego projektu dla rozwoju miasta, wprowadzenie Warszawy w XXI wiek.
Jurek (2002.08.04)

 

Napisz swój komentarz o budynku

Uwaga - Jeśli masz jakieś dodatkowe informacje (brakujące komórki w tabelach) lub inne na temat budynku to napisz i podaj je!

 

Powrót do: